Czym jest fala uderzeniowa?

Bezpieczeństwo międzynarodowe jest zasadniczym tematem dyskutowanym w trakcie przeróżnych spotkań i konferencji. Naukowcy oraz ministrowie próbują znaleźć metody, jakie zapewnią nam obronność. Powinniśmy równocześnie wiedzieć, iż konwencjonalne rodzaje broni stanowią obecnie mniejszość. Mocarstwa takie jak Chińska Republika Ludowa, Federacja Rosyjska lub USA, zawierają we własnym arsenale uzbrojenie dużo lepsze aniżeli myślimy. Natomiast co istotniejsze, nie opiera się ona już o łatwy do zidentyfikowania proch strzelniczy lub ataki seryjne, jak to było w przypadku zespołowej broni palnej. Współcześnie dużą rolę gra broń eksperymentalna, do jakiej wyprodukowania zużytkowano magnetyzm, optykę czy falę mechaniczną. Pewnym z rodzajów nowoczesnej broni, jest fala uderzeniowa, która jest obecna zwyczajowo na świecie. Wiąże się to z erupcjami wulkanów czy też zwyczajnymi wybuchami złoży gazu.

broń

W tym przypadku mamy do czynienia ze sztucznym jej wywołaniem przez wybuch. Zjawisko to bazuje na przekazaniu sporego pędu do molekułów o niewielkiej masie, a co za tym idzie rozpędzeniu ich powyżej progu jednego bądź dwóch machów. Wartość ta jest dostateczna, żeby tylko przesyłem energii pozbawić życia człowieka, a przy okazji ustrzec się rozgłosu. Trzeba również zaznaczyć, że fala tego rodzaju przemierza powietrze z prędkością najmniej tysiąca czterystu metrów na sekundę. Ta wielka prędkość zezwala na to, by usuwać cele, które uprzednio nie były generalnie osiągalne. Mowa tu o wielkich budynkach, jak, powiedzmy, pentagon, którego konstrukcja dostosowana jest do odbijania ryzyka tak samo z powietrza, jak i ziemi.

Reasumując, fala uderzeniowa jest zdarzeniem rzadko występującym w naturze, jednak realnym do zaobserwowania w dobrych okolicznościach, jak na przykład wybuch wulkanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *